Pomoc w rozwoju firmy: Jak wybrać mentora?

Jak wybrać menora, który zapewni pomoc w rozwoju firmy?

Kluczem do maksymalnie efektywnego mentoringu biznesowego jest znalezienie mentora, który optymalnie wpisze się w Twoje potrzeby i oczekiwania. Warto wziąć pod uwagę dwa najistotniejsze czynniki: obszar działalności, z którego pochodzi ekspercka wiedza i doświadczenie mentora oraz cechy osobowe mentora i tzw. chemia w relacji. Równie ważne jest znalezienie specjalisty, który dysponuje certyfikatem lub akredytacją, poświadczającymi jego mentorskie kompetencje. Jak wybrać mentora, który pomoże Ci rozwinąć biznes? Jak dotrzeć do osoby, z którą współpraca przełoży się na pomoc w rozwoju firmy oraz rozwój indywidualnych kompetencji? Poznaj nasze wskazówki!

Czytaj także: Mentor – kto to jest?

W czym ma Ci pomóc mentor biznesowy?

Po pierwsze, zanim zaczniesz szukać mentora dla siebie, określ, jakiego obszaru ma dotyczyć mentoring w praktyce. Profesjonalni mentorzy specjalizują się w różnych dziedzinach, dysponują zróżnicowaną wiedzą i doświadczeniem zawodowym, którymi będą się z Tobą dzielić. Przeanalizuj więc swoje aktualne potrzeby oraz problemy i wyzwania biznesowe, z którymi obecnie się borykasz. Mentoring praktyczny może dotyczyć zarówno konkretnych zagadnień, jak i holistycznego rozwoju osobistego i zawodowego. Zastanów się więc, jakiego tupu porady biznesowe przydadzą Ci się w danym momencie, określając swoje cele i potrzeby.

​ Znajdź osobę, z którą chcesz współpracować!

Po drugie, w interaktywnej relacji mentor – mentee bardzo ważne jest dopasowanie nie tylko w zakresie merytorycznym, czyli wspomniana we wstępie chemia. Mówi się, że mentor powinien rezonować z Tobą i Twoją osobowością – wówczas współpraca jest maksymalnie efektywna. Dzięki tzw. chemii proces mentoringu będzie przebiegał sprawnie i bez zakłóceń wynikających z niedopasowania osobowości. Jak wybrać mentora/mentorkę, z którym… znajdziesz wspólny język?

Od dawna obserwujesz w mediach społecznościowych konkretnych mentorów? Regularnie czytasz artykuły lub słuchasz podcastów konkretnych mentorek? Być może wśród nich jest osoba, z którą możesz podjąć współpracę w ramach mentoringu biznesowego! Twój potencjalny mentor powinien posiadać rozleglejszą od Twojej wiedzę i większe od Twojego doświadczenie zawodowe. Powinien także wyróżniać się obiektywizmem i umiejętnością krytycznego analizowania biznesowej rzeczywistości. Co ciekawe, na tym etapie warto zdać się na intuicję. To ona prawdopodobnie najtrafniej podpowie Ci, że do danego mentora/mentorki warto podejść bliżej, gdyż to właśnie jej/jego porady biznesowe najwięcej Ci dadzą.

Mentoring w praktyce. Gdzie szukać mentora biznesowego?

Po trzecie, mentora/mentorki możesz szukać poprzez znajomych, w Internecie i przy wsparciu różnego rodzaju organizacji specjalizujących się w mentoringu i współpracujących z najlepszymi mentorami na rynku.

  • Mentor biznesowy z polecenia – jeśli znasz osoby prowadzące swoje biznesy, które z powodzeniem korzystały lub korzystają ze wsparcia mentora, zapytaj ich o polecenie mentorki/mentora,
  • Mentor biznesowy z Internetu – mentorzy działają w mediach społecznościowych, publikując autorskie materiały m.in. na Facebooku, Instagramie, w serwisie You Tube oraz biznesowym LinkedInie
  • Mentor biznesowy w miejscu pracy – menadżerowie pracujący w korporacjach mogą sprawdzić, czy przełożony lub dział HR oferują mentoring dla swoich pracowników
  • Programy mentoringowe – realizowane przez profesjonalnych mentorów; do programu możesz zgłosić się indywidualnie lub poprzez firmę, w której pracujesz (program mentoringowy w ramach B2B).
  • Organizacje skupiające ekspertów-praktyków m.in. mentoringu i coachingu, opracowujące standardy mentoringu, realizujące certyfikowane kursy oraz oferujące profesjonalne usługi w różnych obszarach – przykładem takiej organizacji jest międzynarodowa EMCC (European Mentoring & Coaching Council).

Przestrzenią, za pomocą której dotrzesz do doświadczonych, certyfikowanych mentorów o rozwiniętych kompetencjach miękkich, jest także platforma MentorNow.

Mentoring i zarządzanie. Jak wybrać mentora dla swojego biznesu?

Po czwarte, masz już potencjalnego kandydata lub kandydatów na mentora? Zanim zdecydujesz się na podjęcie długotrwałej współpracy z konkretną osobą, sprawdź, czy odpowiada Ci jej sposób pracy. Zwróć także uwagę na to, na ile komfortowo czujesz się w rozmowie. Mentor/ka poszerzy Twoją perspektywę, wskazując określone porady biznesowe. Możesz liczyć też na transparentny i całkowicie szczery, ale nie bezkrytyczny feedback. Poza tym, dobry/a mentor/ka powinien/powinna również wierzyć w Ciebie i Twój potencjał!

Na jakie kwestie zwrócić uwagę wybierając mentora? Jaką wiedzę, doświadczenie i kwalifikacje powinien posiadać mentor?

  • Twarda wiedza lub umiejętności z danego obszaru – może to być know-how dotyczące zarządzania firmą, zespołem, finansami, opracowywania strategii i planów biznesowych, prowadzenia negocjacji, konstruowanie i optymalizacja różnych systemów itp.
  • Miękkie kompetencje mentoringowe – to cechy i umiejętności decydujące o tym, że człowiek posiadający zawodową wiedzę i doświadczenie, będzie umiał dzielić się swoim know-how z mentee, wspierając go w jego rozwoju i konkretnych wyzwaniach. Co więcej, mentor/ka powinien/powinna sprawnie posługiwać się profesjonalnymi narzędziami mentoringowymi, dopasowując sposób prowadzenia mentoringu do cech osobowych mentee i jego aktualnych potrzeb.
  • Certyfikaty, akredytacje – formalny profesjonalny mentoring wymaga od mentora posiadania stosownego zaświadczenia potwierdzającego jego kompetencje.

Wybierając mentora biznesowego, sprawdź również, jakie formy współpracy oferuje. Do wyboru są m.in.: sesje mentoringowe 1:1 (interwencyjne i długoterminowe), mentoring grupowy oraz kompleksowe programy mentoringowe.

Pomoc w rozwoju firmy a mentoring. Podsumowanie

Podsumowując, jak znaleźć kompetentnego mentora biznesowego? Aby dobrze trafić, skorzystaj z poleceń, mediów społecznościowych lub organizacji zrzeszających profesjonalnych mentorów. Jak wybrać mentora? Zacznij od sprecyzowania własnych celów i potrzeb. Przeanalizuj aktualną sytuację zawodową i etap, na którym znajduje się Twój biznes. Określ lukę w swojej wiedzy i doświadczeniu, którą chcesz wypełnić ekspercką wiedzą. Być może mierzysz się z konkretnym problemem lub wyzwaniem bądź potrzebujesz wsparcia, by wystartować z jakimś projektem? Postaw na mentoring praktyczny. Finalnie – pamiętaj, że mentor biznesowy powinien rezonować z  Twoją osobowością, szanować Twoją indywidualność i wspierać Cię poszerzając Twoją perspektywę.

 

Postaw na sprawdzonych Mentorów/Mentorki MentorNow. Wybierz eksperta dla siebie.