Po co mentoring, czyli co dają sesje z mentorem?

Po co mentoring, czyli co dają sesje z mentorem?

Stoisz przed wyzwaniem w pracy i nie wiesz, jakie kroki podjąć, aby miało szansę zakończyć się sukcesem? Planujesz podjąć poważne kroki zawodowe, ale obawiasz się porażki? Masz dobre pomysły, ale brakuje Ci motywacji? Rozważ współpracę z profesjonalnym mentorem biznesowym. Po co? Mentoring może okazać się właśnie tym, co pomoże Ci nabrać wiatru w żagle. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przybliżamy, kiedy warto umówić się na sesję z profesjonalistą i z jakimi korzyściamimoże się ona wiązać.

Jak przebiega sesja i co jest głównym zadaniem mentora?

Mentoring jest partnerską relacją, podczas której dochodzi do wsparcia mentee na drodze rozwoju w kontekście biznesowym. Sesja mentoringowa rozpoczyna się zwykle od ustalenia celów lub określenia problemów, nad którymi mentor i mentee będą wspólnie pracować. Sam proces natomiast opiera się przede wszystkim na konstruktywnej, motywującej rozmowie, podczas której dochodzi także do transferu wiedzy. Zadaniem mentora jest aktywne słuchanie, zadawanie właściwych pytań, nakierowujących mentee na określony tryb rozumowania i dzielenie się własnym doświadczeniem biznesowym.

Wiele osób zastanawia się jednak, jakie konkretne korzyści wynikają z takiego spotkania, co daje mentoring i komu tak naprawdę może się przydać. Okazuje się, że takich sytuacji jest naprawdę sporo.

Czytaj także: Mentoring/coaching?

Po co mentoring – kiedy warto postawić na sesję z profesjonalistą?

Istnieje wiele przypadków, w których decyzja o umówieniu się na sesję z profesjonalnym mentorem może okazać się strzałem w dziesiątkę. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:

  • czekają Cię zmiany lub ważna decyzja – mentor pomoże Ci zdefiniować plan działania i przygotować na to, co może stać się efektem podejmowanych kroków; udzieli Ci także bieżącego wsparcia – zarówno merytorycznego, jak i emocjonalnego;
  • wchodzisz w nową rolę biznesową – sesje mentoringowe mogą wesprzeć Cię w tym pełnym wyzwań okresie i ułatwić stawianie kolejnych kroków na nowej ścieżce rozwoju;
  • potrzebujesz wsparcia kogoś, kto był w podobnej sytuacji jak Twoja – mentor jest osobą, która wiele osiągnęła w życiu zawodowym, zna smak porażki i sukcesu, stąd też jest w stanie wskazać metody, które pozwolą Ci stawić czoła określonym problemom;
  • szukasz kogoś, kto Cię wysłucha – w procesie mentoringu komunikacja to podstawa; dobry mentor jest doskonałym słuchaczem, dzięki któremu poczujesz wsparcie w codziennych wyzwaniach biznesowych, uzyskasz szczery feedback oraz impuls do rozwoju;
  • chcesz poszerzyć horyzonty – w procesie mentoringu dochodzi do transferu wiedzy, mentor podzieli się z Tobą najlepszymi praktykami i doświadczeniem oraz swoim know-how, czyli czymś, czego próżno szukać w podręcznikach;
  • pragniesz doprecyzować swoje cele zawodowe – mentor to doświadczona osoba, która poprzez partnerską rozmowę i właściwie dobrane pytania pomoże Ci dotrzeć do sedna, dając realne wsparcie;
  • chciałbyś zasięgnąć obiektywnej opinii na swój temat, spojrzeć na problem lub wyzwanie z nowej perspektywy – konstruktywna krytyka połączona z chęcią wsparcia oraz dużym doświadczeniem biznesowym to coś, co pomoże Ci w świeży sposób spojrzeć na siebie i swoją aktywność biznesową.

Co daje mentoring – najważniejsze korzyści ze współpracy z mentorem

Korzyści płynące ze spotkań z dobrym mentorem bezpośrednio wiążą się z przytoczonymi wyżej przykładami. Dobrze przeprowadzona i efektywnie wykorzystana sesja monitoringowa przyczyni się do łatwiejszego poradzenia sobie z podobnymi sytuacjami. Proces mentoringu umożliwia również zidentyfikowanie mocnych stron mentee, uczy dostrzegania pojawiających się szans i zagrożeń. Stymulujące rozmowy z mentorem podtrzymują motywację i zapał. Ponadto, stają się doskonałą szansą do czerpania ze wskazówek bardziej doświadczonego specjalisty.

Dzięki sesjom z mentorem możesz poczuć się mocniej i pewniej. Przedyskutujesz, jak osiągnąć swój cel lub rozwiązać określony problem oraz otrzymasz realne wsparcie w realizacji tego wyzwania. W procesie mentoringu zyskasz bardzo cenną naukę – wiedzę o sobie samym. Taką naukę bardzo trudno przyswoić bez spojrzenia na określone sprawy z dystansu. Świadomość własnych możliwości to z kolei bardzo ważny krok na drodze do rozwoju.

Czytaj także: Jak znaleźć mentora?

Profesjonalny mentoring – co daje organizacji?

Pozytywny wpływ mentoringu dotyczy nie tylko osoby odbywającej sesje. Jeśli mentee jest równocześnie pracownikiem organizacji i w jej ramach odbywa spotkania z mentorem, korzyści z procesu czerpie cała firma. Osoby, które otrzymały możliwość współpracy z profesjonalnym mentorem, często odczuwają większą satysfakcję z pracy. Co więcej, zaczynają bardziej angażować się w życie przedsiębiorstwa. Pracownicy Ci są bardziej efektywni i lojalni, a swoje miejsce w organizacji zaczynają postrzegać w perspektywie długofalowej. Mentoring w firmie pozwala nierzadko na dostrzeżenie talentów i wyłonienie nowych liderów. Ponadto, pomaga awansować osoby doskonale przygotowane do zarządzania zespołem.

Jak widać, odpowiedź na pytanie, jak wspiera mentoring, jest bardzo szeroka i wielowymiarowa. Bywa ona uzależniona od indywidualnych cech mentee, od jego potrzeb i celów biznesowych.