Mentoring jako niezbędne narzędzie przy budowaniu nowych biznesów
Mentoring jest potężnym narzędziem, nie zawsze rozważanym lub znanym założycielom nowych biznesów czy startupów. Powinien być obowiązkową częścią ich ekosystemu – wsparciem w wyzwaniach związanych z budową i rozwojem udanego przedsięwzięcia. Zapewnia on wskazówki, wsparcie oraz doświadczenie, którego potrzebują założyciele, aby pokonać wiele przeszkód, które napotkają na swojej biznesowej czy prywatnej drodze. Pracując z mentorem, kluczowe osoby zaangażowane w te inicjatywy, mogą poprawić swoje umiejętności przywódcze, zbudować swoją sieć kontaktów i zdobyć cenną perspektywę doświadczonej osoby w świat przedsiębiorczości oraz meandry budowania nowego biznesu.
Korzyści z mentoringu dla start-upów i nowych biznesów
Jedną z podstawowych korzyści płynących z mentoringu jest to, że zapewnia on bezpieczną przestrzeń dla krytycznego spojrzenia na pomysły i podejmowane działania. Mentor może zaoferować świeże opcje na rozwiązanie i dostarczyć szczerych informacji zwrotnych, które pomogą założycielowi w podejmowaniu lepszych decyzji. Ten rodzaj doradztwa jest szczególnie ważny dla kreujących start-upy, którzy często pracują w próżni, z niewielką liczbą osób do których mogą zwrócić się o wsparcie i radę, często na nowym dla nich rynku czy wyznaczając nowe trendy. Mentoring zapewnia założycielom startupów dostęp do doświadczenia i wiedzy bardziej doświadczonego przedsiębiorcy. Mentor może zapewnić wgląd w wyzwania, z jakimi zazwyczaj borykają się startupy i pomóc założycielom uniknąć typowych pułapek. Mentorzy mogą również dzielić się własnymi doświadczeniami związanymi z sukcesem i porażką oraz udzielać wskazówek jak rozwijać oraz skalować biznes. Zbudowana relacja mentor-klient może również odgrywać kluczową rolę w budowaniu silnej sieci kontaktów. Startupy, pracujące z mentorem, będą miały szansę na dostęp do nowych osób i zasobów, co może być nieocenione przy pozyskiwaniu różnego rodzaju partnerstwa, dostępu do doświadczonych ekspertów, specjalistów, nowych klientów czy do źródeł finansowania. To może pomóc startupom w szybszym rozwoju i osiągnięciu sukcesu.
Mentoring to też środowisko wsparcia dla klienta. Rozpoczęcie działalności gospodarczej może być samotne i stresujące, a posiadanie mentora, do którego można się zwrócić, może pomóc złagodzić ten ciężar. Mentor może zapewnić wsparcie emocjonalne i pomóc założycielom nowych biznesów pozostać skupionym i zmotywowanym, nawet gdy sprawy stają się trudne.
Profesjonalny mentoring – nieodzowny element budowania start-upów
Wydaje się, że aspekt współpracy z mentorem powinien być obowiązkowym punktem w planie budowania startupów, zapewniając cenne wskazówki, doświadczenie i wsparcie, a także poprawę umiejętności przywódczych, budowania sieci kontaktów czy zdobycia cennego wglądu w świat przedsiębiorczości. Dzięki mentoringowi założyciele startupów mogą zwiększyć swoje szanse na sukces i osiągnąć swoje cele szybciej i skuteczniej.
Autor: Akredytowany mentor MentorNow Piotr Krzysztofik