Profesjonalny mentor – kto to i jaka jest jego rola

Profesjonalny mentor – kto to i jaka jest jego rola?

Oglądałeś Gwiezdne Wojny? Mistrz Yoda to świetny przykład mentora! Jego ogromna wiedza i doświadczenie oraz umiejętne mentorskie wsparcie pozwoliło Luke’owi Skywalkerowi rozwinąć swój potencjał i stać się rycerzem Jedi. Kim jest mentor? Dowiesz się tego z poniższego wpisu! Zapraszamy do lektury.

Kim jest mentor? Definicja

Słowo mentor wywodzi się z języka greckiego i oznacza myśliciela i opiekuna, któremu można powierzyć czuwanie nad najważniejszymi osobami i dobrami materialnymi. W mitologii greckiej Odyseusz przekazał opiekę nad rodziną właśnie swojemu mentorowi. Postać mentora przybierała również Atena, ponieważ wspierała podczas podróży Telemacha, syna Odysa. Postrzeganie mentora jako doświadczonego doradcy i wspierającego nauczyciela upowszechniło się w XVIII wieku za sprawą wydanego w XVII wieku roku dzieła Les Adventyres de Telemarque, autorstwa François Fénelona.

Hasła mentor i mentoring konceptualnie nawiązują m.in. do hinduistycznej tradycji sampradaja (przekazywanie kolejnym pokoleniom wiedzy religijnej, opierające się sukcesji nauczycieli i uczniów), ale także średniowiecznych cechów rzemieślniczych (w których uczniowie rozwijali swoje umiejętności pod okiem mistrzów) oraz humanistycznej psychologii podkreślającej możliwość nieustannego rozwoju osobistego człowieka.

W fachowej literaturze funkcjonuje równorzędne ponad 50 definicji mentora i mentoringu. Jak więc określić, kim jest mentor? Najłatwiej ujmując – to osoba posiadająca w jakiejś dziedzinie wiedzę i doświadczenie oraz wysokie umiejętności interpersonalne, pozwalające oferować mentee (osobie korzystającej z usług mentora) bezpośrednie merytoryczne i emocjonalne wsparcie w sprawach osobistego i zawodowego rozwoju.

Kim jest profesjonalny mentor?

Co najważniejsze, profesjonalnym mentorem będzie osoba posiadająca naturalną umiejętność wcielania się w rolę krytycznego i wspierającego partnera, skutecznie dzieląca się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz posiadająca specjalistyczne uprawnienia. Profesjonalni mentorzy muszą posiadać określone certyfikaty i akredytacje, takie jak np. te organizacji EMCC I INF.

Profesjonalny mentor to zatem osoba udzielająca wsparcia, dysponująca doświadczeniem zawodowym, wiedzą oraz kompetencjami mentoringowymi, posiadająca dokumenty potwierdzające jej kwalifikacje. Dokumentem potwierdzającym posiadanie odpowiedniego przygotowania do mentoringu mogą być certyfikaty zaświadczające o ukończeniu specjalistycznych szkoleń oraz indywidualne akredytacje (formalne potwierdzenie kwalifikacji i kompetencji).

Szukając certyfikowanych szkoleń i szkół dla mentorów, należy sprawdzić, czy oferowane programy kształcenia posiadają odpowiednią akredytację.

​Akredytowane certyfikaty w mentoringu – EMCC

Dla przykładu – European Mentoring & Coaching Council – to globalna organizacja, która od 30 lat zajmuje się promowaniem jakości i rozwoju coachingu, mentoringu i superwizji. EMCC to eksperci – praktycy mentoringu, coachingu i superwizji oraz przedstawiciele świata naukowego i specjaliści HR. Do celów EMCC należy m.in. zachęcanie osób zainteresowanych usługami mentorów i coachów do korzystania z usług profesjonalistów w tym zakresie. Celem organizacji jest także edukacja biznesu i społeczeństwa (w zakresie kompetencji zawodowych mentorów, coachów i superwizorów). Nie mniej ważne są działania na rzecz profesjonalizacji branży coachingowej, poszerzanie i podnoszenie kompetencji mentorskich i coachingowych. Ponadto, istotne jest także wspieranie członków EMCC (zawodowych mentorów, coachów i superwizorów).

Umiejętności, cechy i rola mentora

Profesjonalny mentor to osoba z charyzmą, ciesząca się zaufaniem i poważaniem otoczenia. Mentor najczęściej zajmuje wysoką pozycję w danym środowisku i ma na swoim koncie konkretne sukcesy zawodowe. To wzór do naśladowania i autorytet w danej dziedzinie. Głównym celem w procesie pracy z mentee jest przede wszystkim wydobycie z niego/niej mocnych stron i rozwój jego/jej potencjału. Jednocześnie – relacja mentoringowa powinna być bardzo wspierająca.

Najczęściej profesjonalny mentor wyróżnia się doskonałym warsztatem pracy, świetną organizacją i planowaniem. Posiada umiejętność precyzyjnego wypowiadania się oraz aktywnego słuchania. Umie angażować mentee, a zadając odpowiednie pytania – pozwala odkrywać nową perspektywę i otwierać na innowacyjne rozwiązania. Ponadto, mentor skutecznie motywuje i inspiruje oraz sprawnie udziela feedbacku. Celem mentoringu jest zawsze wsparcie mentee oraz poszukiwanie możliwych ścieżek rozwoju osobistego i zawodowego.

Kim jest mentor? Podsumowanie

Mentoring działa w wielu odsłonach: w wewnętrznych programach firmowych, programach cross-biznesowych pro bono czy w ramach indywidualnej współpracy. Niezależnie od typu współpracy, rolą mentora jest wydobycie mocnych stron mentee i rozwój jej/jego potencjału w kontekście biznesowym.

Dlatego też, jesli chcesz mieć pewność, że pracujesz z profesjonalistami, postaw na współpracę z tymi, którzy posiadają certyfikaty i akredytację. Takich specjalistów znajdziesz na platformie MentorNow.