Kiedy stosujemy mentoring i po co?

Kiedy stosujemy mentoring i po co?

Praca z mentorem pozwala rozwinąć skrzydła, poznać swoje mocne i słabe strony, podnieść na wyższy poziom własne kompetencje. Mentor może udzielić Ci kompleksowego wsparcia we wszystkich kwestiach rozwojowych, które wspólnie zdefiniujecie. Może także podzielić się z Tobą swoją ekspercką wiedzą i doświadczeniem. To krytyczny towarzysz, który dogląda Twojego rozwoju, pomaga odkrywać mocne strony i wdrażać zmiany. Mentoring pozwala rozwiązywać rozmaite problemy w biznesie i efektywnie mierzyć się z wyzwaniami.

Kiedy stosujemy mentoring i po co? Co dają profesjonalne sesje? Podpowiadamy, w jakich sytuacjach warto skorzystać ze wsparcia specjalisty.

Po co nam mentoring?

Znasz i rozumiesz ideę mentoringu, ale zastanawiasz się, czy Tobie także potrzebny jest mentor? Mentor potrzebny jest każdej osobie, która potrzebuje wsparcia, by ruszyć z miejsca swoją karierę, podjąć istotną dla swojej przyszłości decyzję zawodową, rozwiązać konkretne problemy biznesowe czy rozwinąć swoje kompetencje w określonym obszarze. Po co Ci mentor? Co daje mentoring? W ramach interaktywnego procesu będziesz mógł omówić wszelkie aspekty interesującej Cię sprawy, wyzwania lub problemu. Poznasz opinię doświadczonego eksperta, który przeszedł drogę podobną do tej, którą Ty zamierzasz pójść lub zmierzył się z podobnymi do Twoich wyzwaniami.

Czytaj także: Mentor? Kto to?

Co daje mentoring biznesowy?

Rozmowa z mentorem ułatwi Ci podjęcie kluczowych decyzji, pozwoli zobaczyć daną sytuacją, wyzwanie lub problem z innej strony. Sesja mentoringowa to również okazja do transferu know-how, czyli eksperckiej wiedzy pozapodręcznikowej, będącej efektem wieloletniego doświadczenia zawodowego mentora. Z mentoringu biznesowego korzystają osoby prywatne prowadzące własne biznesy, pracujące w korporacjach, administracji publicznej, szkolnictwie, organizacjach pozarządowych czy wchodzące na rynek pracy.

Kiedy stosujemy mentoring i po co? 6 sytuacji, w których potrzebujesz mentora/ki

Kiedy potrzebujesz mentora/mentorki? Oto sześć najczęściej pojawiających się przesłanek do skorzystania z pomocy ekspertki/eksperta:

  1. Chcesz podnieść swoje kompetencje, poszerzyć ekspercką wiedzę – mentor jest źródłem pozapodręcznikowej wiedzy, ma know-how, którym potrafi się umiejętnie dzielić; pomoże Ci nazwać własne kompetencje i umiejętności, omówi je, bazując na doświadczeniu oraz wskaże, jak je trenować i rozwijać.
  2. Potrzebujesz obiektywnej opinii na temat swojej kariery, sposobu zarządzania zespołem, prowadzenia firmy lub konkretnych decyzji biznesowych – mentor jest konstruktywnym, pozytywnie nastawionym krytykiem, który dzieli się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem oraz bezstronnie i bez uprzedzeń opiniuje istotne dla Ciebie decyzje, wybory i możliwości.
  3. Potrzebujesz wsparcia w podjęciu kluczowych decyzji, z gwarancją zachowania pełnej poufności – mentor pracuje w oparciu o najwyższe standardy poufności, wszystkie tematy poruszane i analizowane podczas sesji mentoringu są całkowicie bezpieczne.
  4. Chcesz doprecyzować, skonkretyzować cele zawodowe i/lub osobiste – mentor początkowo dopyta, pogłębi wiedzę i dotrze do sedna, a następnie podzieli się swoją perspektywą, dając Ci realne wsparcie.
  5. Twoja kariera stanęła w miejscu, czujesz, że nie rozwijasz się w takim sposób i w takim tempie, jakbyś chciał/a – mentor pomoże odkryć Twoje mocne strony i Twój potencjał, zdefiniować profil i kierunek ścieżki zawodowej, a dobierając odpowiednie narzędzia pomoże Ci ruszyć z miejsca i wrócić na ścieżkę rozwoju.
  6. Stoisz przed koniecznością podjęcia kluczowej decyzji zawodowej – mentor udzieli Ci profesjonalnego i obiektywnego wsparcia w przeanalizowaniu wszystkich aspektów i możliwości.

Problemy w biznesie – kiedy warto skorzystać z pomocy mentora?

Mentoring biznesowy i wsparcie mentora jest nieocenione również w rozwiązywaniu wielu ściśle określonych wyzwań i problemów biznesowych. Z pomocy mentora można skorzystać już na etapie wchodzenia na rynek pracy i planowania swojej kariery. Jednak ze wsparcia mentora korzystają przede wszystkim doświadczeni menadżerowie, liderzy i właściciele biznesów. Mentoring może być potrzebny m.in. w ramach przygotowań do zmiany stanowiska pracy, negocjacji z pracodawcą czy oceny bądź samooceny.

Sesje mentoringowe pozwolą Ci odpowiednio przygotować się do negocjacji z kontrahentami, wystąpień publicznych, optymalizacji działań zarządczych oraz kształtowania pozytywnych relacji interpersonalnych w środowisku pracy. Ponadto profesjonalny, doświadczony mentor pomoże Ci także w budowaniu własnej marki.

Co daje mentoring? Podsumowanie

Mentor/ka to osoba dysponująca szeroką wiedzą ekspercką, posiadająca bogate doświadczenie, mająca na swoim koncie liczne sukcesy zawodowe. To osoba, która również poniosła na swojej drodze zawodowej porażki, z których wnioskami dzieli się z mentee. W tworzonym wspólnie procesie mentoringowym mentor/ka udziela stymulującego wsparcia mentee. Często pomaga mu w przezwyciężaniu różnych trudności oraz ułatwia mierzenie się z wyzwaniami zawodowymi.

Kiedy stosujemy mentoring? Z jego pomocy warto skorzystać w procesach definiowania kierunku i przyspieszeniu rozwoju.

 

Umów swoją sesję z jednym z Mentorek/Mentorów MentorNow już dziś!