Interwencyjna sesja mentoringowa – kiedy warto ją rozważyć?
Zdarza się, że niektóre sytuacje, z którymi mierzymy się w codziennym życiu zawodowym, nie tylko nas zaskakują, ale są także są źródłem wielu negatywnych emocji. Nasz mózg jest tak skonstruowany, że pod wpływem stresu utrudnia nam zebranie myśli, a tym samym logiczne myślenie i podejmowanie decyzji.
Z tego względu w sytuacji kryzysowej niezwykle przydatna może być rozmowa z kimś, kto pomoże nam uspokoić emocje, zebrać myśli i ponownie złapać perspektywę. Tym kimś może być mentor.
Interwencyjna sesja mentoringowa może składać się z pojedynczej sesji lub kilku spotkań w nieodległych odstępach czasowych, trwających zazwyczaj 50-60 minut. Sesja o takim charakterze daje możliwość „przegadania” ważnych tematów z postronną osobą, zdefiniowania kluczowych wyzwań, uporządkowania myśli i oddzielenia faktów od emocji. To także sposób na wypracowanie -wraz z przygotowaną do pełnienia takiej roli osobą – rozwiązań i uruchomienia się do działania.
Jak już wspomniałam powyżej, mentor udzielający wsparcia w sytuacjach kryzysowych powinien poza przygotowaniem mentoringowym, mieć również odpowiednie przygotowanie merytoryczne do prowadzenia sesji interwencyjnych i udzielania wsparcia psychologicznego– na przykład w postaci uprawnień konsultanta kryzysowego.
W jakich sytuacjach interwencyjna sesja mentoringowa może być przydatna ?
Z sesji interwencyjnej warto skorzystać między innymi, gdy:
- mierzymy się z nagłym wydarzeniem kryzysowym (może to być nieoczekiwana zmiana biznesowa, utrata pracy czy też niespodziewana sytuacja w życiu prywatnym itp.),
- potrzebujemy wsparcia w procesie zmian lub musimy podjąć decyzję w niejasnej sytuacji,
- musimy sobie poradzić ze stresem lub niepewnością bądź też silnymi emocjami,
- potrzebujemy odnaleźć bezpieczeństwo w swojej strefie wpływu,
- musimy zneutralizować sytuację konfliktową,
- pojawiła się konieczność adaptacji do nowych, zmienionych warunków.
Doświadczenie trudnej sytuacji wymaga od nas podejścia do wielu tematów z nowej perspektywy, szukania nowych rozwiązań, przewartościowania priorytetów. Z tego względu interwencja to szybka, krótka, mobilizująca sesja, pozwalająca zebrać myśli i podjąć działania. Pomaga menadżerowi wzmocnić siebie, po to, aby mógł wzmocnić innych.
Autorka: Akredytowana mentorka MentorNow Małgorzata Warda